2018-07-27 09:19:00 Starostwo Powiatowe w Żywcu 3540
W ramach nowego programu pilotażowego absolwenci szkoły zwiększą swoje szanse na skuteczne ubieganie się o przyjęcie do szkół wojskowych oraz na zakwalifikowane do Wojsk Obrony Terytorialnej
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu – Moszczanicy został włączony do realizacji pilotażowego programu realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, szkół ponadgimnazjalnych, prowadzących Certyfikowane Piony Klas Mundurowych.
Od 1 września 2018 roku klasy wojskowe, funkcjonujące w ramach V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu, prowadzić będą szkolenie zgodnie z programem zatwierdzonym przez MON.
W ramach nowego programu pilotażowego absolwenci szkoły zwiększą swoje szanse na skuteczne ubieganie się o przyjęcie do szkół wojskowych oraz na zakwalifikowane do Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkoła, dostosowując realizowany program do nowych wymogów, zacieśni współpracę z jednostkami wojskowymi, wzbogacając swoją ofertę edukacyjną. Wzbogacenie oferty edukacyjnej zostanie zrealizowane poprzez dofinansowanie z ministerstwa. Uczniowie będą mieli okazje szkolić się wraz z żołnierzami jednostek wojskowych w oparciu o ich bazę.
Wielu absolwentów wspomnianej szkoły, na przestrzeni lat zasiliło szeregi Polskiej Armii oraz innych służb mundurowych. W szkole realizowano program autorski szkolenia wojskowego Pana Andrzeja Toczka, który był finansowany ze środków Starostwa Powiatowego. Baza dydaktyczna szkoły, w skład której wchodzi strzelnica, bursa, parkur oraz rozległy teren, znakomicie nadaje się do prowadzenia wspomnianego profilu. Dodatkowo na terenie szkoły funkcjonuje klub krótkofalowców oraz odnoszący olbrzymie sukcesy Uczniowski Klub Strzelecki. Obie instytucje wzbogacają ofertę rozwijającą zainteresowania pro obronne uczniów.
Pragniemy również nadmienić, że zostaliśmy zaproszeni do negocjacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, w sprawie dofinansowania projektu „Uczę się dziś aby zarabiać jutro”, aplikując o dofinasowanie w kwocie 374 927,02 zł (wydatki kwalifikowalne 416 585,58 zł).
W sytuacji pomyślnie zakończonych negocjacji i otrzymania dofinansowania, uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość skorzystania z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych z przedmiotów maturalnych (matematyka, fizyka, biologia, geografia, informatyka, język angielski, niemiecki, francuski) oraz z zajęć w ramach terapii Biofeedback. Zajęcia będą dedykowane dla najzdolniejszych i tych potrzebujących wsparcia edukacyjnego. Łączna liczba zajęć to 2040 godzin lekcyjnych. Ponadto lekcje z biologii odbywać się będą mogły w wyremontowanej i wyposażonej w ramach projektu pracowni, a najlepsi uczniowie uczestniczący w projekcie w nagrodę pojadą na trzydniową wycieczkę do Warszawy.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl