Ziemia Żywiecka 2020-12-04

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Premier: Ten rok jest rokiem nienormalnym

2020-12-03 19:23:00 SN 547


Na pewno szczepionka będzie dobrowolna. Na pewno jest nadzieją daną światu przez medyków, naukowców, lekarzy. Na pewno też będziemy zachęcać do tego ludzi, ale nikt nie będzie do tego przymuszany - zapewnił Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki

Podczas sesji Q&A na Facebooku premier mówił o tym, że obecnie jest 40 tys. wolnych łóżek covidowych przygotowanych dla pacjentów, a 20 tys. łóżek jest zajętych. "Ta sytuacja się poprawiła w ostatnich kilku dniach - więcej mamy łóżek przybywających w systemie niż nowych pacjentów COVID" - dodał.

Szef rządu pytany, czy jest sens organizować szpital na Stadionie Narodowym, bo nie wydaje się, żeby był problem z brakiem łóżek, odpowiedział, że on się bardzo cieszy, że "łóżka w szpitalach rezerwowych nie są zajęte".

"Pamiętacie państwo w październiku, na początku listopada, gwałtownie przybywało chorych, gwałtowanie przybywało również chorych wymagających hospitalizacji i wtedy podejmowaliśmy decyzje o szybkim tworzeniu szpitali rezerwowych, które nazwaliśmy czwartą linią obrony" - powiedział Morawiecki i dodał, że trzy pierwsze "linie obrony" to były obostrzenia i zasady: dystans, dezynfekcja, maseczki.

Jak dodał, "szpitale rezerwowe to nasza twarda rezerwa na okoliczność, gdyby z powrotem uderzyła np. trzecia fala, a szczepionki jednak by nie dojechały ani w lutym, ani w marcu". "Musimy być na to gotowi" - powiedział szef rządu.

Morawiecki został zapytany o błędy, jakie popełnił rząd w walce z pandemią koronawirusa. "Generalnie oczywiście, że popełnialiśmy błędy i muszę z pokorą powiedzieć, że zapewne będą się one zdarzać w przyszłości, ale staramy się na tych błędach uczyć" - odpowiedział premier.

Jako przykład błędu popełnionego przez rząd w walce z pandemią, Morawiecki wymienił decyzję związaną z zamknięciem cmentarzy tuż przed 1 listopada.

"Można było spróbować przewidzieć gwałtowny przyrost (zakażeń - PAP) na tydzień przed zamknięciem cmentarzy, bo zamknąć cmentarze na dwa lub trzy dni wcześniej, to efekt byłby bardzo podobny. Bardzo wielu ludzi pojechałoby na cmentarze w dniach poprzedzających dzień zamknięcia, ale można było - może tutaj zabrakło nam wyobraźni - zamknąć, czy poinformować o tym dwa tygodnie wcześniej" - powiedział Morawiecki.

"Tylko dwa tygodnie wcześniej cały czas jeszcze żyliśmy nadzieją, i takie informacje otrzymywaliśmy od naszych doradców, ekspertów, analityków, epidemiologów, że może te cmentarze będą mogły być otwarte. Więc tutaj to pewnie mogliśmy zmienić" - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki został zapytany przez internautę, czy polska gastronomia może liczyć na szybką, realną i odpowiednią pomoc, bo zwolnienie z ZUS i dopłata do wynagrodzeń jest zupełnie niewystarczająca by przetrwać.

"Zwolnienia z ZUS i dopłata do wynagrodzeń to nie jest małe wsparcie - to jest wsparcie wielomiliardowe. W skali całej gospodarki wpompujemy w przedsiębiorstwa będące dzisiaj w tarapatach do ok. 35 mld zł" - odpowiedział.

Dodał, że "w różnych środkach, instrumentach finansowych przeznaczyliśmy na ratowanie polskich firm i polskich miejsc pracy z budżetu państwa polskiego ok. 170-180 mld zł".

"Oprócz tego oczywiście budżet państwa polskiego pokrywa te cele, do których wcześniej się zobowiązał, a wiąże się to z koniecznością zaciągnięcia długu ze względu na spadek w ściągalności podatków, ponieważ firmy te nie płacą podatków - te firmy, które nie najlepiej sobie radzą dzisiaj ze względu na COVID lub wręcz muszą być zamknięte" - dodał Morawiecki i przyznał, że "ubytek w budżecie musiał został skompensowany przyrostem długu i ten dług został przeznaczony dla przedsiębiorców, ponieważ im ta pomoc jest dzisiaj najbardziej potrzebna".

Premier zapowiedział także dopłatę do rat kapitałowych i dopłatę do rat odsetkowych płaconych instytucjom finansowym oraz dofinansowanie na przebranżowienie i przekwalifikowanie.

Podczas sesji Q&A na Facebooku premier był pytany, czy wieczór w Sylwestra będzie można spędzać w większym gronie.

"Wszyscy Polacy tęsknią do zabawy, do ferii, do normalności, do takiej radości wyrażanej w szerszym gronie przyjaciół. Ja także zresztą. Ale ten rok jest rokiem nienormalnym; ten rok 2020 jest naprawdę rokiem pełnym załamań, zaskoczeń, których źródłem jest przede wszystkim COVID-19, więc jeszcze poczekajmy. Jeszcze ograniczmy nasze kontakty społeczne, jeszcze przestrzegajmy przepisów" - odpowiedział Morawiecki.

Przypomniał też o aktualnych obostrzeniach. "Poza rodziną to pięć osób obcych sobie. Po to, żeby nie doszło do ponownego, gwałtownego przyrostu zakażeń, to trzeba się trzymać tych przepisów" - mówił szef rządu, dodając, że "to też są zalecenia specjalistów w tej dziedzinie".

Premier zaznaczył również, że szczepienie na koronawirusa będzie dobrowolne - w pierwszej kolejności szczepionki będą dostępne dla medyków, a następnie dla seniorów, którzy będą chcieli być zaszczepieni.

"Na pewno szczepionka będzie dobrowolna. Na pewno jest nadzieją daną światu przez medyków, naukowców, lekarzy. Na pewno też będziemy zachęcać do tego ludzi, ale nikt nie będzie do tego przymuszany" - zapewnił Morawiecki.

Premier był pytany, czy restrykcje dot. świąt i ferii zimowych "są nieodwołalne".

"Tak, one są nieodwołalne, ponieważ spodziewamy się tego, że w czasie świąt nastąpi - mimo naszych apeli - większy ruch, większa mobilność, więcej kontaktów społecznych" - powiedział premier. Wyraził obawę, że w związku z tym może nastąpić przyrost zachorowań.

Podkreślił też, że pierwsze tygodnie stycznia, to - z punktu widzenia gospodarczego - "najbardziej martwy okres" w roku. "Chcemy więc, by dzieci spędziły ten czas nie podróżując, w sposób jak najbardziej stacjonarny, w swojej miejscowości, raczej nie udając się gdzieś indziej na ferie" - powiedział Morawiecki.

Premier przekonywał, że obecnie utrzymanie wszystkich wprowadzonych dotychczas obostrzeń jest konieczne.

"Na razie musimy cały czas utrzymywać dyscyplinę, bo to ona w ostatnich tygodniach zadziałała, nasze obostrzenia wprowadzone przed połową listopada dały rezultat, a więc widać tu i sprawczość naszą - tych nakazów i zakazów - ale też po stronie państwa, bo więcej osób się stosuje do obowiązku noszenia masek, znowu uczymy się funkcjonować w tym reżimie niestety epidemicznym" - powiedział Morawiecki.

Jak ocenił, "jest coraz lepiej", co - według niego - jest zasługą większej odpowiedzialności i solidarności społeczeństwa.

Premier podczas sesji pytań i odpowiedzi nawiązał też do kwestii szczepień na COVID-19. Jak zaznaczył, "po 20 stycznia może już będą pierwsze szczepionki dla medyków przynajmniej". "W lutym - może pierwsze szczepionki dla osób starszych, bo to oni są narażeni przede wszystkim na niebezpieczeństwo" - wskazał.

Morawiecki zapewnił, że szczepionki będą absolutnie dobrowolne i darmowe. Odpowiadając na wątpliwości, co do tempa powstania szczepionki, Morawiecki wyjaśniał, że pracowały nad nią dziesiątki tysięcy światowej klasy naukowców z najlepszych firm.

"80-90 proc. w niektórych krajach europejskich chce się zaszczepić. COVID-19 zmasakrował nasza gospodarkę, zmasakrował dużo bardziej europejską gospodarkę" - podkreślił szef rządu.

Premier apelował, aby nie lekceważyć COVID-19. "Skoro pojawiła się szczepionka, skorzystajmy z tej szczepionki. Ja jestem przekonany, że ona jest przebadana w najlepszych laboratoriach świata. Będzie dostępna dla miliardów ludzi" - powiedział szef rządu.

"Szczepionka jest najlepszym narzędziem do powrotu do normalności" - oświadczył Morawiecki.

Wskazał, że szczepionka, gdy przerwany zostanie łańcuch zakażeń, to także ochrona miejsc pracy. "Nie wahajmy się przed użyciem szczepionki. Bardzo gorąco do tego zachęcam. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę opartą o naukę" - mówił szef rządu.

Morawiecki został zapytany, kiedy dzieci powrócą do nauki w szkołach. "Bardzo chciałbym, żeby to było jak najszybciej, ale niestety, być może trzeba będzie z tym poczekać do ostatniej dekady stycznia, a może nawet później. Dziś nie podejmuję się podjąć takiej decyzji" - odpowiedział premier.

Wyjaśnił, że obecnie jest za wcześnie na składanie deklaracji dot. takiego powrotu. "Musimy wiedzieć jaki będzie stan zakażeń, jaki będzie stan dystrybucji szczepionek, a to dopiero koniec grudnia i styczeń pokażą. Musimy też zobaczyć, czy Polacy zachowują się w sposób odpowiedzialny i zdyscyplinowany" - wyjaśnił.

Ocenił też, że ostatnie dwa tygodnie, "gdy osłabły protesty na ulicach (po wyroku TK w sprawie aborcji - PAP) to okazało się, że zakażeń było mniej.

"Pamiętajmy, że wirus działa w sposób opóźniony" - podkreślił szef rządu. "Wytrzymajmy kilka miesięcy, mam nadzieję, że w lutym, dzięki szczepionkom sytuacja może się poprawić, a dla medyków może nawet wcześniej" - dodał szef rządu.

Podczas sesji Q&A z szefem rządu na Facebooku padła uwaga: "W galeriach tłumy, dystans społeczny, to utopia, dlaczego zabraniacie być na święta z bliskimi, i tak każdy zrobi jak uważa".

"Zdecydowanie apelujemy: święta w gronie własnej rodziny, jak najmniejszy krąg osób. W galeriach kontrolujemy i coraz bardziej będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane dane z rozporządzenia. Jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 mkw - będą zamykane te sklepy, będą też zamykane galerie lub też te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad" - mówił Morawiecki.

Jak przypomniał, "przestrzegając tych zasad chronimy nie tylko siebie - chronimy także innych". (PAP)

gb/ krz/ agzi/ mrr/ mok/


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a
  Mocno powieje w Beskidzie Żywieckim

  Mocno powieje w Beskidzie Żywieckim

  IMGW wydało ostrzeżenie dla Powiatu Żywieckiego

  Czytaj
  E-Pasaż Handlowy targów EKOSTYL

  E-Pasaż Handlowy targów EKOSTYL

  Organizator targów Biuro Promocji i Wystaw Astra przygotował dla wystawców i gości odwiedzających targi inną , atrakcyjną w aktualnej sytuacji propozycję spotkania – tym razem w wersji on line pod nazwą E-Pasaż Handlowy targów EKOSTYL

  Czytaj
  Włamywacz i podpalacz zatrzymany

  Włamywacz i podpalacz zatrzymany

  Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty

  Czytaj
  MZK Żywiec: Nowy autobus na ulicach Miasta i Gmin

  MZK Żywiec: Nowy autobus na ulicach Miasta i Gmin

  Dwunastometrowy pojazd jest klimatyzowany, całkowicie niskopodłogowy, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych

  Czytaj
  Noś odblaski. Nie daj się zamknąć w czarnym worku

  Noś odblaski. Nie daj się zamknąć w czarnym worku

  W okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych w ciągu roku

  Czytaj
  Umowy na zakup szczepionek zostały podpisane. Do Polski trafi ponad 45 mln dawek szczepionki

  Umowy na zakup szczepionek zostały podpisane. Do Polski trafi ponad 45 mln dawek szczepionki

  Do Polski trafi ponad 45 mln dawek szczepionki. Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r 

  Czytaj
  Niedzielski: Pierwsze dostawy szczepionek na przełomie stycznia i lutego

  Niedzielski: Pierwsze dostawy szczepionek na przełomie stycznia i lutego

  Niedzielski: na razie grupy priorytetowe są ustalone w ten sposób, że zaczniemy od medyków

  Czytaj
  Żywiec: 1 grudnia wyłączymy światło. Pozostaje nam tylko ciemność

  Żywiec: 1 grudnia wyłączymy światło. Pozostaje nam tylko ciemność

  Żywiec: Dzisiaj nie zostanie oświetlony Ratusz, a o 16.00 zgasną też światła w budynku Urzędu Miejskiego

  Czytaj

  Wyszukaj w SN

  Popularne Artykuły


  Ostre. Policja apeluje o przestrzeganie prawa
  2020-11-27

  Ostre. Policja apeluje o przestrzeganie prawa

  Zaparkowane praktycznie wszędzie samochody, nie tylko utrudniają płynność ruchu ale stanow...

  Zmarł Jerzy "Rumcajs" Ziomek
  2020-11-29

  Zmarł Jerzy "Rumcajs" Ziomek

  Z przykrością informujemy, że nie żyje Jerzy "Rumcajs" Ziomek

  Żywiec: 1 grudnia wyłączymy światło. Pozostaje nam tylko ciemność
  2020-12-01

  Żywiec: 1 grudnia wyłączymy światło. Pozostaje nam tylko ciemność

  Żywiec: Dzisiaj nie zostanie oświetlony Ratusz, a o 16.00 zgasną też światła w budynku Urz...

  Żywiec Super-Nowa

  ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

  :

  :

  : zywiec@super-nowa.pl


   SN - INFORMACJE BIELSKO