Ziemia Żywiecka 2022-05-28

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Czy senior może spać bez poduszki?

Czy przyzwyczajenia, które zdają się już być standardem społecznym mogą być całkowicie niezgodne z prawdą? A może poduszki są w pełni niezbędne i nie możemy się bez nich obejść w dzisiejszych czasach? Co z seniorami, którzy całe życie mają poranne problemy z bólami głowy i karku? Czy powodem może być używanie poduszki lub jej niewłaściwej formy? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

czy-senior-moze-spac-bez-poduszki

Czy poduszka jest konieczna?

Wydawałoby się, że jest już częścią wyposażenia każdego domu, bez której nikt nie wyobraża sobie swojej sypialni. Okazuje się jednak, że niekoniecznie jest ona do końca zdrowa dla naszych ciał. Poduszka może być szczególnie niebezpieczna dla osób w podeszłym wieku – dlaczego tak jest?

czy-poduszka-jest-konieczna

Na początku trzeba sobie zdać sprawę, że podczas snu powinniśmy mieć nie tylko odpowiednią krzywiznę kręgosłupa, ale również układu oddechowego. Jak wiadomo, seniorzy mają coraz słabiej pracujące organy, a w tym i płuca. Problemy z oddychaniem to często ich codzienność. Jak się okazuje, zbyt wysoka poduszka może wpływać na niepoprawne ustawienie tchawicy, przez którą nie dostaje się wystarczająca ilość tlenu. Łączą się z tym problemy z chrapaniem, jak i zaburzoną jakością snu. Mniejszy dopływ tlenu do mózgu skutkować może porannymi boleściami w obszarze głowy, które wpływają na samopoczucie przez cały dzień. 

Jednocześnie trzeba wiedzieć, że sam układ mięśniowy w okolicach szyi jest w dzisiejszych czasach bardzo słaby, a wszystko to przez długie godziny pracy na siedząco i spanie na twardych poduszkach. Wzmocnienie tych mięśni i powrót do odpowiedniej ich pracy może odbyć się poprzez powolne wprowadzanie coraz to bardziej optymalnych pozycji podczas snu. O tym, czy spanie na płasko jest zdrowe, więcej można dowiedzieć się na: https://sleepinghouse.pl/artykul/czy-spanie-na-plasko-jest-zdrowe.

Jak pozycja snu łączy się z poduszką?

Każdy senior posiada swoją własną pozycję snu, która jest jego ulubioną. Ich preferencje są już bardzo silne i nawykowe, przez co ich zmiana może być dość trudna. W tym przypadku warto dowiedzieć się, jaka poduszka będzie najlepszym rozwiązaniem w zależności od danej pozycji. O samym wyborze poduszki można poczytać na: https://sleepinghouse.pl/artykul/poduszka-do-spania-jaka-wybrac.

Warto zacząć od jednej z najpopularniejszych pozycji – spania na plecach. To najbardziej kontrowersyjna z pozycji, jeśli chodzi o potrzebę posiadania poduszki. Najczęściej zalecane są opcje średnio twarde, jednak nie zawsze będą one odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli jest to tylko możliwe, warto całkowicie się ich pozbyć. W przypadku seniorów może być to trudne, bo w grę wchodzą długie lata, które przyzwyczaiły mięśnie i kręgi do danej pozycji. Tutaj zwykle warto zostać przy sprawdzonych sposobach, jednak nie przesadzać z wysokością.

W przypadku spania na boku potrzebna będzie odpowiednio twarda poduszka, która pomoże w zachowaniu linii prostej odcinka szyjnego z resztą kręgosłupa. Brak poduszki jest polecany przede wszystkim podczas spania na brzuchu.

Wszystko to powinny zwieńczać odpowiednie materace w Tychach, które pomogą w zachowaniu odpowiedniej krzywizny kręgosłupa na każdym z odcinków. Warto tutaj postawić na markę Hilding, która od lat tworzy produkty posiadające wszelakie atesty i certyfikaty. W ten sposób można być pewnym długiego i głębokiego snu.

jak-pozycja-snu-laczy-sie-z-poduszka


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Sejm za czternastą emeryturą. Kogo obejmie świadczenie? Kiedy będzie wypłacana?
  2022-05-28

  Sejm za czternastą emeryturą. Kogo obejmie świadczenie? Kiedy będzie wypłacana?

  Sejm za czternastą emeryturą. Kogo obejmie świadczenie?

  Zmarł Tadeusz Bednarz
  2022-05-27

  Zmarł Tadeusz Bednarz

  Z przykrością informujemy, że nie żyje Tadeusz Bednarz

  Czas na remont tunelu. Droga zostanie zamknięta
  2022-05-27

  Czas na remont tunelu. Droga zostanie zamknięta

  Tunel będzie całkowicie zamknięty w związku z pracami konserwacyjno-drogowymi

   Popularne Artykuły


   Spożycie może prowadzić do choroby zwanej listeriozą
   2022-05-23

   Spożycie może prowadzić do choroby zwanej listeriozą

   Partia sera znika z rynku. "Spożycie może prowadzić do choroby zwanej listeriozą"

   Wyjątkowa uroczystość z wyjątkową oprawą
   2022-05-24

   Wyjątkowa uroczystość z wyjątkową oprawą

   Wyjątkową oprawę miał ślub żywieckiego policjanta sierżanta Jakuba Buławy i jego wybranki....

   Szymon Wróbel gościem dużego festiwalu Literackiego
   2022-05-23

   Szymon Wróbel gościem dużego festiwalu Literackiego

   Szymon Wróbel gościem dużego festiwalu Literackiego, jako jedyny reprezentant Żywiecczyzny

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO