2024-09-11 13:26:27 Dramatyczna sytuacja Szpitala Żywiec 3337
- Na dzień dzisiejszy Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci nam za co trzeciego pacjenta. Doszliśmy do takiej sytuacji, w której ponad 38 mln złotych mamy nie wypłaconych świadczeń, straciliśmy płynność finansową, która powoduje to, że nie płacimy personelowi medycznemu wynagrodzeń na czas, wypłacamy je z dużym opóźnieniem i w ratach - Dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz
W dniu dzisiejszym (11 września) pod szpitalem żywieckim odbyła się nadzwyczajna konferencja prasowa podczas które samorządowcy z Żywiecczyzny zaapelowali do władz państwowych w szczególności Ministerstwa Zdrowia o podjęcie niezwłocznych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej żywieckiego Szpitala, a co za tym idzie ratowania służby zdrowia w Powiecie Żywieckim.
Samorządowcy domagają się od Ministerstwa Zdrowia zdecydowanych i niezwłocznych działań mających na celu wypłacenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia należnych zobowiązań finansowych, których suma przekracza 38 mln złotych.
„Domagamy się od Narodowego Funduszu Zdrowia i od Ministerstwa Zdrowia żeby w końcu urealniono plany rzeczowo-finansowe dla tDyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz.
„Albo Ministerstego szpitala i żeby zostały wypłacone nadwykonania” – mówi Starosta Żywiecki Adrian Midor.
„Na dzień dzisiejszy Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci nam za co trzeciego pacjenta. Doszliśmy do takiej sytuacji, w której ponad 38 mln złotych mamy nie wypłaconych świadczeń, straciliśmy płynność finansową, która powoduje to, że nie płacimy personelowi medycznemu wynagrodzeń na czas, wypłacamy je z dużym opóźnieniem i w ratach. Ponad dwudziestu lekarzy już odeszło, część lekarzy i personelu ograniczyło swoją dostępność godzinową. Nie jesteśmy w stanie od 7 października zabezpieczyć pracy szpitala jeżeli po raz kolejny nie rozliczymy się z personelem” – mówi wo powie Polakom, że niema pieniędzy i nie wszyscy będą leczeni, albo nie w każdym zakresie będzie udzielana pomoc, albo szpitale które działają na ostro nie będą dotknięte jakimiś pomysłami typu ryczałty czy plany niedostosowane do ilości przyjmowanych pacjentów. To powinno tak funkcjonować, że jeżeli szpital przez trzy lub cztery miesiące pokazuje, że ma tych pacjentów więcej to po czterech miesiącach ten plan idzie w górę. Tak ten system powinien działać” – mówi Senator RP Andrzej Kalata.
„To nie jest szpital prywatny, to jest szpital z partnerstwa publiczno-prywatnego, który realizuje publiczną służbę zdrowia. To nie jest polityczne działanie, to jest głos, który my reprezentujemy w imieniu wszystkich mieszkańców” – mówi Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor.
Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych do środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 roku ośrodek udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tys. pacjentów, a w 2023 ponad 146 tys. pacjentów. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba przyjęć do żywieckiego szpitala wyniosła ponad 65 tys.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl