Ziemia Żywiecka 2021-08-06

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Jak zarobić na trzymaniu pieniędzy w banku - jak działają lokaty?

2020-05-20 14:19:40 Artykuł sponsorowany 1460


fot

Jeszcze do niedawna lokaty były najczęściej wybieranym produktem bankowym. Malejące oprocentowanie zniechęciło w ostatnim czasie wielu zwolenników tej formy oszczędzania. Czy na lokatach da się dziś zarobić? Jak skutecznie ulokować swoje pieniądze? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Lokaty od zawsze były interesującą formą oszczędzania, gwarantującą bezpieczeństwo ulokowanego kapitału, co korzystnie odróżniało je od modnych w pewnym momencie funduszy inwestycyjnych i akcji giełdowych, obciążonych ogromnym ryzykiem strat. Lokata to – najprościej mówiąc – rodzaj wynagrodzenia w postaci odsetek w zamian za użyczenie bankowi (w ramach odpowiedniej umowy) swoich środków pieniężnych na określony czas. Dużą popularność zyskują w ostatnich latach lokaty bez konieczności zakładania konta – banki decydują się na takie atrakcyjne lecz krótkoterminowe akcje promocyjne, rywalizując w ten sposób o klienta.

Najlepiej oprocentowane lokaty – sposób na bogactwo? 

Wybierając konkretną lokatę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania (zależy nam przecież na jak największych zyskach). Drugim ważnym czynnikiem jest okres, na jaki pieniądze zostaną oddane do dyspozycji banku. Inwestorzy decydują się często na lokaty długoterminowe, z racji ich wyższego oprocentowania. Gwarantuje to większy spodziewany zysk. Nie trzeba też chyba dodawać, że im wyższa jest suma zdeponowanej w banku gotówki, tym wyższy profit. Niestety, trwający obecnie kryzys, do którego w ogromnym stopniu przyczyniła się ogłoszona niedawno pandemia, wpłynął na obniżenie oprocentowania lokat dla osób fizycznych nawet do 0,90%. Stało się tak za sprawą Rady Polityki Pieniężnej, która – zmuszona właśnie pandemią – sprowadziła stopy procentowe do najniższego poziomu w historii. 

Wyszukując najlepiej oprocentowane lokaty, warto przeprowadzać symulacje zysków spodziewanych z ulokowanych w banku środków. Konieczne może okazać się porównanie ofert kliku lub nawet kilkunastu banków, do czego można wykorzystać np. ranking lokat na hitlokaty.pl. Bez znajomości różnych wariantów trudno będzie znaleźć ofertę najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Jak lokować, żeby nie stracić?

Umieszczając środki finansowe na lokacie, niebagatelny staje się także wybór rodzaju oprocentowania. Banki rzadko proponują lokaty ze oprocentowaniem stałym, ponieważ zmienne jest dla nich po prostu korzystniejsze. Dzięki wariantowi zmiennemu mogą swobodnie dopasowywać wysokość oprocentowania do sytuacji, która aktualnie panuje na rynku finansowym. Lokaty, ze względu na szeroką dostępność (wiele banków oferuje zakładanie lokat online poprzez aplikacje mobilne) oraz prosty mechanizm działania, stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Inwestor nie musi stale monitorować zmieniających się warunków na giełdzie, nie ponosi również ryzyka utraty części ani całości zdeponowanych w banku środków, a – co chyba najważniejsze – może łatwo obliczyć swój przyszły zysk, jeszcze zanim założy lokatę.

bank

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Woda w rzekach w górę. Ogłoszono pierwszy stan ostrzegawczy!
  2021-08-05

  Woda w rzekach w górę. Ogłoszono pierwszy stan ostrzegawczy!

  Woda w rzekach w górę. Ogłoszono pierwszy stan ostrzegawczy!

  Niedzielski: Mamy już czwartą falę. Rada Medyczna rekomenduje podanie trzeciej dawki szczepionki
  2021-08-05

  Niedzielski: Mamy już czwartą falę. Rada Medyczna rekomenduje podanie trzeciej dawki szczepionki

  Niedzielski: Mamy już czwartą falę. Rada Medyczna rekomenduje podanie trzeciej dawki szcze...

  Synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu!
  2021-08-05

  Synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu!

  IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne dla Powiatu Żywieckiego

   Popularne Artykuły


   Msza Święta w oprawie góralskiej w Barani Cisieckiej!
   2021-08-01

   Msza Święta w oprawie góralskiej w Barani Cisieckiej!

   Miejsce za zboczu Baraniej Góry z widokiem na najbliższą okolicę nadało uroczystości niez...

   Klub „Góral” obchodzi 65-lecie powstania!
   2021-07-30

   Klub „Góral” obchodzi 65-lecie powstania!

   To już 65 lat istnienia Klubu Sportowego Góral 1956 Żywiec. Z tej okazji 31 lipca odbędzie...

   Kolejne lody wycofane ze sklepów przez niebezpieczną substancję
   2021-08-03

   Kolejne lody wycofane ze sklepów przez niebezpieczną substancję

   Kolejne lody wycofane ze sklepów przez niebezpieczną substancję

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO