Ziemia Żywiecka 2022-05-28

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Jak zarobić na trzymaniu pieniędzy w banku - jak działają lokaty?

2020-05-20 14:19:40 Artykuł sponsorowany 1718


fot

Jeszcze do niedawna lokaty były najczęściej wybieranym produktem bankowym. Malejące oprocentowanie zniechęciło w ostatnim czasie wielu zwolenników tej formy oszczędzania. Czy na lokatach da się dziś zarobić? Jak skutecznie ulokować swoje pieniądze? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Lokaty od zawsze były interesującą formą oszczędzania, gwarantującą bezpieczeństwo ulokowanego kapitału, co korzystnie odróżniało je od modnych w pewnym momencie funduszy inwestycyjnych i akcji giełdowych, obciążonych ogromnym ryzykiem strat. Lokata to – najprościej mówiąc – rodzaj wynagrodzenia w postaci odsetek w zamian za użyczenie bankowi (w ramach odpowiedniej umowy) swoich środków pieniężnych na określony czas. Dużą popularność zyskują w ostatnich latach lokaty bez konieczności zakładania konta – banki decydują się na takie atrakcyjne lecz krótkoterminowe akcje promocyjne, rywalizując w ten sposób o klienta.

Najlepiej oprocentowane lokaty – sposób na bogactwo? 

Wybierając konkretną lokatę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania (zależy nam przecież na jak największych zyskach). Drugim ważnym czynnikiem jest okres, na jaki pieniądze zostaną oddane do dyspozycji banku. Inwestorzy decydują się często na lokaty długoterminowe, z racji ich wyższego oprocentowania. Gwarantuje to większy spodziewany zysk. Nie trzeba też chyba dodawać, że im wyższa jest suma zdeponowanej w banku gotówki, tym wyższy profit. Niestety, trwający obecnie kryzys, do którego w ogromnym stopniu przyczyniła się ogłoszona niedawno pandemia, wpłynął na obniżenie oprocentowania lokat dla osób fizycznych nawet do 0,90%. Stało się tak za sprawą Rady Polityki Pieniężnej, która – zmuszona właśnie pandemią – sprowadziła stopy procentowe do najniższego poziomu w historii. 

Wyszukując najlepiej oprocentowane lokaty, warto przeprowadzać symulacje zysków spodziewanych z ulokowanych w banku środków. Konieczne może okazać się porównanie ofert kliku lub nawet kilkunastu banków, do czego można wykorzystać np. ranking lokat na hitlokaty.pl. Bez znajomości różnych wariantów trudno będzie znaleźć ofertę najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Jak lokować, żeby nie stracić?

Umieszczając środki finansowe na lokacie, niebagatelny staje się także wybór rodzaju oprocentowania. Banki rzadko proponują lokaty ze oprocentowaniem stałym, ponieważ zmienne jest dla nich po prostu korzystniejsze. Dzięki wariantowi zmiennemu mogą swobodnie dopasowywać wysokość oprocentowania do sytuacji, która aktualnie panuje na rynku finansowym. Lokaty, ze względu na szeroką dostępność (wiele banków oferuje zakładanie lokat online poprzez aplikacje mobilne) oraz prosty mechanizm działania, stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Inwestor nie musi stale monitorować zmieniających się warunków na giełdzie, nie ponosi również ryzyka utraty części ani całości zdeponowanych w banku środków, a – co chyba najważniejsze – może łatwo obliczyć swój przyszły zysk, jeszcze zanim założy lokatę.

bank

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Sejm za czternastą emeryturą. Kogo obejmie świadczenie? Kiedy będzie wypłacana?
  2022-05-28

  Sejm za czternastą emeryturą. Kogo obejmie świadczenie? Kiedy będzie wypłacana?

  Sejm za czternastą emeryturą. Kogo obejmie świadczenie?

  Zmarł Tadeusz Bednarz
  2022-05-27

  Zmarł Tadeusz Bednarz

  Z przykrością informujemy, że nie żyje Tadeusz Bednarz

  Czas na remont tunelu. Droga zostanie zamknięta
  2022-05-27

  Czas na remont tunelu. Droga zostanie zamknięta

  Tunel będzie całkowicie zamknięty w związku z pracami konserwacyjno-drogowymi

   Popularne Artykuły


   Spożycie może prowadzić do choroby zwanej listeriozą
   2022-05-23

   Spożycie może prowadzić do choroby zwanej listeriozą

   Partia sera znika z rynku. "Spożycie może prowadzić do choroby zwanej listeriozą"

   Wyjątkowa uroczystość z wyjątkową oprawą
   2022-05-24

   Wyjątkowa uroczystość z wyjątkową oprawą

   Wyjątkową oprawę miał ślub żywieckiego policjanta sierżanta Jakuba Buławy i jego wybranki....

   Szymon Wróbel gościem dużego festiwalu Literackiego
   2022-05-23

   Szymon Wróbel gościem dużego festiwalu Literackiego

   Szymon Wróbel gościem dużego festiwalu Literackiego, jako jedyny reprezentant Żywiecczyzny

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO